Şubat’ta ekilecek sebzeler: Ekilecek ve yetiştirilecek 10 ürün

Şubat ayında hangi sebzelerin ekileceğini bilmenin anahtarı iki şeye iner: hava durumuna dikkat edin ve en kötüsü için plan yapın! Kışın son haftalarıyla mücadele ederken, soğuk ve hafif havaların yanı sıra donmuş ve ıslak zemin ile karşılaşabiliriz. Bu nedenle, dışarıyı kırmak cazip gelse de, tavsiyemiz, ister bir sera veya soğuk bir çerçeve, ister sıcak bir yayıcı veya güneşli bir pencere olsun, mümkün olduğunca örtü altında başlamaktır.

İç mekan acı biberleri, biberler, patlıcanlar ve domatesler, ekstra büyüme süresi ve sabit sıcaklıklardan yararlanan sıcak bir çoğaltıcıda veya serada iç mekan ekimi için başlıca adaylardır. Mart ayına kadar beklemek pratik değil. Şimdi başlayın ve büyüme alanlarını daha uzun süre en üst düzeye çıkarın. Salatalık gibi pahalı tohumlar en iyi şekilde iç mekanlarda ekilir, çünkü çimlenme korumalı bir yerde daha başarılı olur. Şubat, maydanoz ve kereviz gibi yavaş çimlenen tohumları ekmek için de idealdir.

Öngörülemeyen bir ay olabilir, ancak güvenebileceğiniz bazı şeyler var. Doğru ışık, ısı ve nem ile her şey mümkün. Bu aya başlamak için sebze ekim takviminize not etmeniz gereken pek çok olasılık var. Bu yüzden hazır olduğunuzdan emin olun ve önümüzdeki sezon için biraz sebze yetiştirmeye başlayın.

Ekmek ve büyütmek için aşağıdaki 10 mahsulü keşfedin:

1. Mini salatalık

‘Bush Champion’ salatalık çeşidi kompakt ve üretkendir, bu nedenle kaplar, yükseltilmiş yataklar ve küçük alanlar için idealdir. Salatalık meraklıları, farklı çeşitlerin ekimini birkaç aşamada kademeli olarak yapmak isteyeceklerdir, ancak ilk meyveleri Paskalya’dan önce hasat etmek isteyenler için şimdi başlama zamanı.

Tamamen dişi mini salatalık yetiştirmenin faydaları artık yadsınamaz. Bir seraya ne ekeceğini düşünen herkes için idealdirler, ayrıca hızlı çiçek açarlar, üretkendirler, sorunsuzdurlar ve aylarca hasat sağlarlar. Küçük alanlar için de harikadırlar, bu nedenle bir seranız yoksa, bir yayıcı veya güneşli bir pencere pervazı mükemmeldir. Salatalık yetiştirmeyi bilen herkes size bunların nispeten pahalı tohumlar olduğunu söyleyecektir, bu nedenle bir sera bordürüne, yetiştirme torbasına veya büyük kavanoza dikebileceğiniz iç mekan fidanları ile çimlenme şansınızı artırmak için öder.

2. Kırmızı taze soğan

Kritik zamandan bahsetmişken, Şubat ayında ekmesi kolay sebzeler arıyorsanız, taze soğanlara yer açmak iyi bir fikirdir. Erken ve sıklıkla yetiştirilen bu lezzetli salatalar, sabit bir hızla birikir.

Soğan yetiştirmeyi öğrenmek isteyen herkes, bu doğal bağışıklık güçlendiricilerin standart soğan çeşitlerinden bile daha hızlı hasat edilebilmesine bayılacak.

Tohumları Mart ayı sonlarında ekim için tepsilere serbestçe ekin. Fazla su vermemeye dikkat edin ve ekimleri dışarıya taşırsanız yabani otlarla rekabet etmek zorunda olmadıklarından emin olun. Yeşil soğan, yükseltilmiş yataklarda yetiştirilecek en iyi sebzeler arasındadır, ancak aynı zamanda iyi drenaj delikleri olan kaplarda da gelişir ve sekiz ila on hafta içinde hasat edilmeye hazır olmalıdır.

3. Biber

Eşit ağırlıkta kırmızı biberin (Capsicum chinense) portakaldan iki kat daha fazla C vitamini içerdiğini biliyor muydunuz? Ocak ayında ekilecek temel sebzelerle ilgili kılavuzumuza göz attıysanız, erken başlangıçların, bir acı biberin damak tadınızı gıdıklayıp gıdıklamadığı veya sizi şaşırtıp şaşırtmadığı konusunda doğrudan bir etkisi olduğunu da biliyorsunuzdur.

Biber yetiştirmenin püf noktası, onlara bu atom ısısı seviyelerine ulaşmaları için yeterli zaman vermektir. Örtü altında çimlenme oranı büyük olasılıkla 23-27˚C’dir ve bir ısı matına yatırım yapmaya değer. Genç bitkileri seranın güney penceresinde tutun ve 18°C’de günde en az altı saat güneş ışığı aldıklarından emin olun.

4. Le wasabi

Wasabi (Japon yaban turpu), biraz seçici olmakla ün yapmış olmasına rağmen, Şubat ayında ekilecek sebzeler listemizde bir yer ediniyor. Aldatmacaya inanmayın: Bu keskin kokulu bitkinin büyümesi eğlencelidir ve herhangi bir bahçe havuzu fikrine ve su özelliğine ilgi katabilir. Vahşi doğada, bu suşi ve patates kızartması, nehir yatakları ve dağ derelerinin yakınında yetişir, ancak evde yetiştirmek için tek gereksinim, iyi sulanmış ve gölgelendirilmiştir.

En iyi gölge seven bitkilerin çoğunda olduğu gibi, wasabi’nizi ektikten sonra koşulların su basması yerine nemli olduğundan ve yabani ot içermediğinden emin olun.

En mutlu yetiştirme koşulları için toprağınızın pH’ının 6-7 arasında olup olmadığını kontrol edin, değilse büyük kaplarda saklayın. Rizomların ilk hasadı iki yıl sürdüğü için sabır ister ama buna değer ve beklerken yaprakların bereketinin tadını çıkarabilirsiniz.

5. Sera domatesleri

Yılda günlerden daha fazla domates çeşidi var, peki neden şu anda birkaç çeşit koruma altında ekmiyorsunuz? Zevkleriniz ister geleneksel, ister küçük, ister görsel olarak dikkat çekici veya devasa olsun, domatesler Şubat ayında ekilecek en iyi sebzelerdir. Domates yetiştirmeyi bilseniz bile, olasılıklara şaşıracaksınız. Tek ihtiyacınız olan, ısıtmalı bir sera veya her çeşit biftek, kiraz ve kokteyl domates yetiştirmek için bulabileceğiniz en iyi mini sera.

Nemli saksı toprağına ekin, çok yönlü ışık alan sıcak bir yere koyun ve domatesler hızla filizlenir. İki gerçek yaprak kümesine sahip olduklarında, onları nakledin ve daha serin bir yere taşıyın. İlk çiçek kümesi göründüğünde, çarpıcı görüntüler için toprağa, büyük küvetlere veya yetiştirme torbalarına veya sepetlere ekin. Fesleğen yetiştirmeyi bilen bitki severler, bu iki mahsulün mükemmel ortaklar olduğunu göreceklerdir.

6. Erken Havuç

Her haftadan mümkün olduğunca fazla mahsul potansiyeli çıkarmak istiyorsanız, havuçlar (Daucus carota) Şubat ayında ekilecek sebzeler için ilk tercihtir. Şu andan itibaren yaz ortasına kadar ekim yapabilirsiniz ve ekime Şubat ayında bir seranın veya çok tünelin toprak yataklarında başlarsanız başarı garanti edilir. Sürünün önünde erken köklere sahip olmanın memnuniyetinin yanı sıra, iç mekanda ekim yapmanın başka bir faydası daha vardır. Havuç sineği riski olmayan (sadece dış mekan mahsullerine saldırabilen) havuçların nasıl yetiştirileceğini keşfetmenin keyfini yaşarsınız.

Havuçlarınız için derin, kumlu, iyi drene edilmiş toprak ve düzenli sulama çok önemlidir. Onları iyi aydınlatılmış bir yere 10˚C’de yerleştirin ve genç kökler için Nisan’dan Mayıs’a kadar sık ​​aralıklarla sulayın.

7. Limon otu

Limon otu, Şubat ayında ekilecek en iyi sebzelerden biridir. Kokulu limon otu (Cymbopogon citratus), lezzetli yenilebilir sapları sayesinde böcekleri uzaklaştıran bitkiler arıyorsanız ideal bir seçim ve bir bitki bahçesi oluşturmak istiyorsanız çarpıcı bir odak noktası ve şimdi tam zamanı.

Yayılma daha kolay olamazdı, ısıtılmış bir çoğaltıcıda tohumdan başlayın veya parlak, don olmayan bir yerde kök çeliklerinden büyütün. Suda birkaç taze sap bırakın ve kökler birkaç hafta içinde görünmelidir. Daha sonra büyümek için saksıya alınabilirler, muhtemelen büyük kaplara taşınabilirler veya yaz aylarında ekilebilirler. Yemek pişirmek için tek tek gövdeleri hasat etmeden önce, kendilerine özgün yapraklı kemerler oluşturmaları için zaman verin.

Tropikal kökenleri nedeniyle limon otu güneşli, korunaklı bir konumda ve nemli, besin açısından zengin, serbest akan toprakta büyür. Ekim ve Nisan ayları arasında don olmayan bir yere taşınmalıdır.

8. Patlıcan

“Patlıcan” kelimesinden bahsedin ve muhtemelen büyük, parlak siyah bir meyve hayal edeceksiniz. Ancak Şubat ayında ekeceğiniz sebzelerden biri olarak bu Uzak Doğu favorisini seçerseniz, bu mütevazı süper yiyeceklerden ne kadar çeşitlilik alabileceğinizi kısa sürede anlayacaksınız.

Patlıcanlar (Solanum melongena) yarı tropikal bitkilerdir ve bu nedenle seralarda yetiştirilirlerse gelişirler. Patlıcanların çok fazla ısıya ihtiyacı vardır, bu nedenle onları ısıtılmış bir serada veya çok güneşli bir yerde yetiştirin.

Bitkileriniz çiçek açmaya başladığında, onları iki haftada bir nemli, besin açısından zengin kompostla birlikte potasyum açısından zengin bir yemle beslemek de akıllıca olacaktır. Cömertçe paketlenmiş ve besinlerle dolu patlıcanlar, biberler için en iyi yardımcı bitkilerden bazılarını oluşturur ve ayrıca ıspanak, domates ve patatesle birlikte gelişir.

9. Enginar

Çok az yenilebilir bitki, devasa enginar kadar süs ilgisine sahiptir. Az bakım gerektiren bahçe kenarı fikirlerinize, ayrıca çim kenarı ve sebze yamalarına mimari ağırlık ve heybet katar. Bol çiçek tomurcukları ve gümüşi yaprakları ile enginar (Cynara scolymus), bahçecilik oyununuzu yükseltmenize yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Verimli, iyi drene edilmiş topraklarda ve açık, güneşli ortamlarda gelişen bu bitkiler, bir kez kurulduktan sonra az bakım gerektirir ve kuraklığa toleranslıdır.

Tohumlama artık bu çok yıllık bitkilere sağlıklı kök sistemleri ve tatlı tomurcuklar geliştirmeleri için bolca şans veriyor. Bunları, saksı başına bir tohum ekerek, örtü altındaki saksılarda başlatmak en iyisidir. Kompostu kuru veya ıslak tarafta tutun. Enginarları bol miktarda organik madde ile ekin ve toprak kalitesini korumak için fazladan malçlamayı ihmal etmeyin.

10. Domates

Eğlenceli kağıt şapkalarıyla tomatillos, sofranızı aydınlatacak. Şubat ekim sebzelerinizi tamamlamak için farklı bir şey istiyorsanız, tomatillo (Physalis philadelphica ve P. ixocarpa) iyi bir seçimdir. Bitki hızlı büyüyor, basit ve bir domates gibi garip bir şekilde tanıdık ama daha fazla ekşi. Ve bu listeden kişniş yetiştirmeyi ve domates ve biber yetiştirmeyi biliyorsanız, en iyi salsa verde’nin yanı sıra her türlü ferahlatıcı sos ve Hint turşusu yapma yolundasınız demektir.

Nightshade ailesinin (Solanaceae) bir parçası olarak, bu ekşi müşteriyle uğraşırken uyulması gereken çok fazla kural yoktur. Tozlaşmayı kolaylaştırmak için iki tomatillo bitkisini birlikte yetiştirmeyi unutmayın. Bir çoğaltıcıya ekerek, tohumları bir domates veya biber gibi işleyin. Tek tek saksılara dikin ve don tehlikesi geçtikten sonra güneşli bir yere dikin.
Islak ayaklardan nefret ettikleri için aşırı su içme dürtüsüne direnin!

Size kalmış !