Sonbahar sebze bahçenizi hazırlamak için 11 ipucu

Sonbahar sebze bahçemizi hazırlamayı kolaylaştıralım. İşte havalar çok soğumadan sonbaharda yapmanız gereken 11 şey. Sebze bahçenizi yeniden düzenlemek, sorunları daha sonra kurtarır ve soğukta daha az iş anlamına gelir.

Don gelmeden önce tüm sebzelerin çıkarılması ve temizlenmesi gerekmez. Bazı sebzeler dayanıklı veya yarı dayanıklıdır ve yerde kalabilir ve birçok yarı dayanıklı ve dayanıklı sebze bir veya iki dondan sonra daha lezzetli olur. Bölgenizdeki don tarihlerini kontrol edin.

Hafif dona veya -2° ile 0°C arasındaki hava sıcaklıklarına dayanabilen yarı dayanıklı sebzeler arasında şunlar bulunur: pancar, havuç, yaban havucu, marul, İsviçre pazı, bezelye, Çin lahanası, hindiba, turp, karnabahar, maydanoz ve kereviz. Pancar, havuç ve yaban havucu için üst kısımlar ölecek, ancak kökler daha düşük sıcaklıkları tolere edecektir.

Şiddetli donlara ve -2°C’nin altındaki hava sıcaklıklarına dayanabilen dayanıklı sebzeler şunlardır: ıspanak, Walla Walla tatlı soğan, sarımsak, pırasa, ravent, rutabaga, brokoli, alabaşlar, lahana, lahana, hindiba, Brüksel lahanası, kuzu marulu, roka, bakla, turp, hardal, Avusturya bezelyesi ve şalgam.

Soğuk hava dayanıklı bitkileri öldürmez, sadece büyümelerini yavaşlatır. Kar, yalıtkan malç görevi görür ve bu zorlu bitkiler için toprağı ısıtır. Fasulye, salatalık, turp, marul, Çin lahanası ve kabak gibi yumuşak sebzeler bile birkaç hafta ekstra büyüme için donmaya karşı korunabilir. Sebzeleri, sera tedarikçilerinden temin edilebilen metal halkalardan ve şeffaf plastikten yapılmış yüksek veya alçak tünellerle örtün. Bitkileri korumak için sıra örtüleri veya cloches da kullanabilirsiniz. Toprağı ısıtmak için bahçe çöplerinden, kartondan veya gazeteden yapılmış bir malç kullanın.

Sonbahar sebze bahçenizi hazırlamak için 11 ipucu:

1) Bitki maddelerini bahçeden çıkarın.

Tüm kullanılmış sebze bitkileri, özellikle dondan ölenler derhal kaldırılmalıdır. Ölü enkaz hastalıkları ve böcekleri davet eder. Fasulyeleri ve bezelyeleri, gelecek yılın mahsullerini beslemek için azot sabitleyici köklerini yerde bırakarak, zemin seviyesinde kesin.

2) Kompostunuzu sonlandırın.

Öğeleri daha küçük parçalara ayırın ve bir kompost yığınına başlayın (veya ekleyin). Bahçeye geri verebileceğiniz zengin organik maddeyi hayal edin. Nasıl kompost kutusu yapacağınızı ve kompost yığınınızı nasıl yapacağınızı öğrenin. Zaten hastalıklı olanlar dışında her şeyi kompostlayın. Bitkilerinizde zararlılar varsa veya hastalıklıysa, onları sarın veya bu bitkileri mülkünüzden çıkarın. Kompost yığınınıza hastalık veya böcek zararlılarını barındırabilecek hiçbir şey eklemek istemezsiniz.

3) Son bir ayıklama yapın.

Birçok yeni bahçıvan, yabani otların yaz sonunda ve sonbaharda diğer zamanlardan daha önemli olduğunu bilmiyor. Olgunlaşmaya bırakılan tek bir ot, gelecek yıl sizi rahatsız edecek yabani otlara dönüşecek yüzlerce hatta binlerce tohum üretebilir, bu nedenle kış için kapanmadan önce bahçeyi son bir kez otlayın. Otları söktükten sonra kalan delikler, ilkbaharda çiçek açan soğanları dikmek için mükemmel yerlerdir. Çiçek tarhlarınızda asla yabani ot bırakmayın. Toprağınız sert ve kuruysa, bahçenizi ayıklamadan birkaç saat önce sulayın. Bu, toprağı gevşetmeye ve ayıklamayı çok daha kolay hale getirmeye yardımcı olacaktır.

4) Yeni bahçe yatakları planlayın.

Sonbahar, yeni dikim yatakları oluşturmak için mükemmel bir zamandır. Kazma gerekli değil. Çim biçme makinenizi mümkün olduğu kadar alçaltın ve çimleri kazıyın, ardından alanı kalın bir gazete tabakasıyla örtün. Kağıtları bir kat kompostla kaplayın ve hepsini bol kıyılmış yapraklarla doldurun. İlkbaharda, solucanlarla dolu yeni bir ekim yatağına sahip olacaksınız.

5) Sonbahar yapraklarını akıllıca kullanın.

İzole yerlerdeki birkaç yaprak yığını, kışı geçiren yaban hayatı için barınak sağlar. Bununla birlikte, hastalığa davetiye çıkaran kalın, ıslak katmanlar halinde birikmeden önce çimenlerinizdeki yaprakları çıkardığınızdan emin olun. Bunun yerine, onları bir malç biçme makinesiyle malçlayın veya bunları mükemmel bir bahçe toprağı değişikliği olan yaprak kalıbı yapmak için kullanın.

6) Meyve ağaçlarını haşere kemirgenlerinden koruyun.

Biçme makinesi tamamen kapanmadan önce, farelerin veya tarla farelerinin yuva yapmasını engellemek için meyve ağaçlarının etrafını son bir kez biçin. Kış aylarında farelerin ve tarla farelerinin ağaç kabuğunu yemesini ve ağaçları öldürmesini önlemek için meyve ağaçlarınızın tabanına ince örgülü kumaştan yapılmış kemirgen koruyucuları takın. Ağaç sarma malzemesi de yardımcı olabilir. Fareleri ve tarla farelerini bahçeden nasıl uzak tutacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

7) Bahçe toprağınızı koruyun.

Sebze bahçenizdeki toprağı malç veya kompostla örtün ya da toprağı kış boyunca zenginleştirmek için “örtük” bitkiler ekin. Gelecek yılın hasadını artırmak için üst toprağı korumak ve toprak sağlığını iyileştirmek için akıllı bir bahçe uygulamasıdır. Topraktaki mikroorganizmalara besin sağlamak için toprağa 6-12 cm organik malç veya kompost uygulayın. Tohumsuz veya yabani otsuz rendelenmiş yapraklar veya temiz saman kullanın ve sebze bahçenizi veya çiçek tarhlarınızı örtün. Bu set toprağın yüzeyine oturacak ve mikroorganizmalar kış boyunca onu parçalayacaktır. Önümüzdeki ilkbaharda bu toprağa doğrudan ekebilir veya ilk 12 cm’de ters çevirebilirsiniz.

8) Ürün rotasyonunu düşünün.

Henüz yapmadıysanız, şimdi bahçenizde hangi bitkilerin nerede yetiştirildiğini kaydetmenin zamanı geldi. Hafızanıza güvenmeyin. Bu, gelecek yılki ekimin planlanmasına yardımcı olacaktır. Her yıl aynı yerde aynı aileden bitki yetiştirmek asla iyi değildir. Bu sadece o aileye özgü zararlıların ve hastalıkların kök salmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda her yıl aynı besin maddelerini topraktan tüketir.

9) Toprağınızı test edin ve iyileştirin.

Besin maddeleri söz konusuyken, sonbahar, toprağınızı test ettirmek için mükemmel bir zamandır. Tek bir nokta yerine bahçenin etrafındaki birkaç yataktan toprak toplarını karıştırarak temsili bir örnek alın. Bir toprak testi, toprağınızın bitki büyümesi (Mg, P, K, Ca), pH, toprak tipi, CEC veya katyon değişim kapasitesi (toprağın besinleri tutma yeteneği) ve organik madde için gerekli ana besinleri içerip içermediğini belirler. Testin tavsiyeleriyle donanmış olarak, bu sonbaharda doğru miktarda uygun değişiklikleri uygulayabilirsiniz, böylece gelecek baharda bozulmaları ve tesisleriniz için hazır olmaları için zamanları olur. Pahalı tahminler veya hatalar yok.

10) Sarımsak ekin.

Ekim ve Kasım, sarımsak dikmek için en iyi zamanlardır. Amaç, sıcaklıklar önemli ölçüde düştükten sonra, ancak zemin donmadan önce ekim yapmaktır. Sarımsak çok erken ekilirse, hassas yeni büyüme olabilir. ortaya çıkmak toprak, kış başlangıcından önce bile, bitkiyi soğuğa ve dona karşı duyarlı hale getirir. Çok geç ekmeye çalışırsanız (özellikle daha soğuk iklimlerde), zemin kazmak için çok donmuş olabilir. Sarımsak, büyük verimler elde etmek için soğuk sıcaklıklara ihtiyaç duyar.

11) Sebze bahçenizdeki ekipmanın bakımını yapın.

Herhangi bir toprağı geri alabilmek için tüm kazıkları ve destekleri çıkarın, ardından koruyucu ile işlem yapın. Kış aylarında iç mekanlarda saklayın. Ek olarak, sonbahar, yükseltilmiş yataklar, çürüyen direkler, hangarlar ve seralardaki herhangi bir hasarı onarmak için iyi bir zamandır. Ahşap yapıları ahşap koruyucu ile boyayabilirsiniz. Bu, hastalıkları önlemek için kuş besleyicileri, kuş banyolarını ve kuş evlerini sıcak suyla yıkamak için de iyi bir zamandır. Sebze yamasının ötesinde, uzun ömürlüleri kuşlar için çekici tohumlarla birlikte tutmanızı teşvik etmemize rağmen, kenardaki uzun ömürlüleri temizleyin. Hangi uzun ömürlülerin kesileceğini ve hangilerinin vahşi yaşam için bırakılacağını görün.

Size kalmış ve iyi bir sonbahar geçirin!