Soğuk iklimler için 10 çok yıllık sebze

Herkes bahçedeki taze sebzeleri sever, ancak bir sebze bahçesinin bakımı için gereken iş çok daha az çekicidir. Çok yıllık sebzeler, geleneksel yıllık ürünlere göre daha az bakım gerektiren bir alternatif olarak popülerlik kazanıyor. Çok yıllık sebzeleri bir kez ekebilir ve yıllarca hasatın tadını çıkarabilirsiniz.

Bu yeni bir kavram değil, dünyanın pek çok yeri manyok ve taro gibi uzun yıllar yaşayan ve elle beslenip hasat edilebilen çok yıllık sebzelere bağımlı. Birçok kuzey yıllık bitkisi, sıcak güney iklimlerinde uzun ömürlü olarak yetiştirilir. Yine de, daha soğuk iklimlerde iyi yetişen birçok çok yıllık sebze var.

Çok yıllık sebzelerin yararları ve zararları

Uzun ömürlü bitkiler, doğru koşullar sağlandığında mevcut kök sistemlerinden yeniden büyürler, böylece bitkiler her yıl tohumdan başlanması gereken yıllıklardan çok daha erken ve daha hızlı büyümeye başlayabilir. Bazıları, çok yıllık mahsullerin hastalığa, haşerelere ve kuraklığa tek yıllıklara göre daha dirençli olduğunu, çünkü bunların her yıl hayatta kalmaları gerektiğini iddia ediyor.

Çok yıllık sebzeler, doğru koşullarda yetiştirildiğinde yüksek verime sahiptir. Aslında, bazı çok yıllık bitkiler o kadar iyi büyür ki, fazla istilacı olmalarını önlemek için sık sık hasat edilmeleri gerekir.

Sepetinizi her yıl mahsulle doldurmanın yanı sıra, çok yıllık mahsuller uzun vadede bahçenize fayda sağlayabilir. Çok yıllık sebzeler, toprak organik maddesini iyileştirirken toprak erozyonunu önleyen uzun ömürlü kök sistemlerine sahiptir.

Dezavantajlar arasında bitkilerin yerleşmesi için geçen süre, mahsuller tek bir yerde bırakıldığında zararlılar veya hastalıklar ve belirli çok yıllık bitkiler tarafından istila potansiyeli yer alır. Birçok bahçıvan, yıllık mahsullerini tamamlamak için çok yıllık bitkiler yetiştirmeyi seçer.

Soğuk iklimler için 10 çok yıllık sebze listesi

1. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz (Asparagus officinalis), bahçıvanların çok aşina olduğu çok yıllık bir sebzedir. Tüm taze kuşkonmazınızı tüketmek için tarifler bulmak kolaydır ve dayanıklı çeşitleriyle soğuk iklimler için harika bir seçimdir. Kuşkonmaz daha serin iklimleri tercih eder ve güneydeki uzun, sıcak yazlara dayanıklıdır.
Kuşkonmazın hasat edilebilmesi için oluşması birkaç yıl alır, ancak bir kez kurulduktan sonra yaklaşık 15 ila 20 yıl boyunca verimli kalacaktır, bu nedenle bölgeniz ve zevkleriniz için en iyi çeşidi seçmek önemlidir.

çok yıllık ravent

2. Ravent

Ravent (Rheum rhabarbarum), tatlı tariflere ekşi bir dokunuş eklemek için yaygın olarak kullanılan, ancak çok çeşitli yemek ve içeceklerde kullanılabilen, bilinen bir çok yıllık bitkidir. Ravent ideal bir uzun ömürlüdür çünkü büyümesi kolaydır, kuraklığa oldukça dayanıklıdır ve çok üretkendir. En iyi lezzet için raventi Mayıs’tan Temmuz başına kadar hasat edin.
Gerçek miktar havuçla benzer ve maydanozdan daha düşük olmasına rağmen, çoğu insan oksalik asit açısından çok yüksek olduğunu düşündükleri için ravent yapraklarını yemekten kaçınır. Yaprakları yememeye karar verirseniz, kompost veya malç olarak kullanım için gayet uygundurlar.
Ravent bitkileri ayrıca büyük, parlak, benzersiz şekilli yaprakları ile süs değeri taşır.

3. Soğan demetlemek

Çok yıllık salkım soğanlarının (Allium fistulosum) yetiştirilmesi kolaydır ve tüm yaz boyunca hasat edilebilir. Tohumdan hızla büyürler ve sonbaharda ekildiklerinde erken ilkbaharda filizlenmeye başlarlar. Kendi salkım soğanınızı yetiştirirseniz, çok fazla paradan ve yemek israfından tasarruf edebilirsiniz.

Mısır soğan yürüteç

4. Mısırlı soğan

Mısır yürüyen soğanı (Allium proliferum) veya sürekli soğan, diğer soğanlardan, hem gövdenin üstünde hem de yeraltında “soğan” adı verilen küçük ampuller yetiştirmesiyle ayrılır. Bitki adını, yakınlarda yeni bitkiler başlatmak için hasat edilmemiş baloncukların ağırlığı altında sapların bükülme şeklinden alır. Mısır soğanları o kadar iyi büyür ki bahçenin her yerinde “yürüyebilirler”.
Soğan sevenler, Mısır soğanı dikmekten büyük fayda görecekler çünkü bunlar, yaz sonunda hasat edilen ve bir sonraki hasattan önce filizlenme eğiliminde olan yıllık soğanların aksine, büyüme mevsimi boyunca hasat edilebilir. Yürüyen soğan yaprakları ilkbaharda, üst soğanlar yaz ortasında ve yer altı soğanları yaz sonunda veya sonbaharda hasat edilebilir. Ampuller taze veya kurutulmuş olarak yenebilir.

5. Bon-Henri kaz ayağı

Bon-Henri’nin Kaz Ayağı (Chenopodium bonus-henricus), çok yıllık yapraklı yeşil bir sebze olarak soğuk iklimlerde giderek daha popüler hale geliyor. Bon-Henri’nin kuzu dördü ıspanağın bir akrabasıdır ve daha acı olsa da benzer bir tada sahiptir. Yeni sürgünler bir inceliktir ve kuşkonmaz yerine kullanılır.
Yapraklar ıspanak gibi toplanıp pişirilebilir ve zengin, derin ve besleyici bir tada sahiptir. Ispanaktan farklı olarak, güçlü ve sağlam köklere sahip çok yıllık bir bitkidir. Kaz ayağı, ilkbaharın çok erken saatlerinde, genellikle karahindiba ve ısırganların uyandığı zamanlarda ortaya çıkar ve bu da onu mevsimin ilk yeşilliklerinden biri yapar. Mevsim ısındıkça açacaklar ama iyi haber şu ki genç çiçekler toplanıp pişirilebilir ve tadı da harikadır.

6. Soldan

Hosta mükemmel bir yenilebilir çok yıllık bitkidir, neredeyse yok edilemez ve sürgünlerden yapraklara ve çiçeklere kadar tüm bitki yenilebilir. Lezzet, marul ve kuşkonmaz karışımı olarak tanımlanır. Hostalar, süpermarketlerde satıldıkları veya dağlık bölgelerde yabani olarak hasat edildikleri Japonya’da yüzyıllardır popüler olmuştur. Küçük yeni yapraklar da yenilse de, ihale yeni sürgünler en lezzetli kısım olarak kabul edilir. Karanlıkta yetişen ağartılmış hostalar özellikle popülerdir.

7. Yaban turpu

Horseradish, buzdolabında birkaç ay saklanabilir, ancak sadece birkaç hafta sonra gücünü kaybetmeye başlar. Ölümcül yaban turpu sevenler, taze kökler alır ve gerektiğinde rendeleyin. Daha da iyisi, bahçıvanlar yaban turpu (Armoracia rustikana) bitkilerini çok az çaba harcayarak yetiştirebilirler.
Yaban turpu çok yıllıktır, ancak bazıları en iyi tat ve doku için bir yıl sonra hasat etmeniz gerektiğini söyler. Kök kesimlerinden bitki yetiştirebilir ve kökleri hasat etme zamanı geldiğinde, gelecek yılın bitkilerini yetiştirmek için kök parçalarını kurtarabilirsiniz. Kökler, erken ilkbahar veya sonbaharda bitkiler uykudayken hasat edilmelidir. Ekstra kökler buzdolabında veya dondurucuda saklanabilir veya bahar hasadı için toprağa bırakılabilir.

8. Yer elması

Yer elması (Helianthus tuberosus), pişirildiğinde küçük patates gibi kremsi bir hal alan tatlı, ceviz tadında yumrularıyla tanınır. Tüm bitki yenilebilir, ancak onları çevreleyen tüm yutturmaca nedeniyle muhtemelen yalnızca yumrular için tarifler bulabileceksiniz.
Son yıllarda, bu bitki başka bir ortak isim aldı: Kudüs enginarı. Çok fazla yumru yemek, sindirilemeyen bir lif olan yüksek inülin seviyeleri nedeniyle bazı insanlarda gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir. Kudüs enginarlarını daha sindirilebilir hale getirmenin yöntemleri olmasına rağmen, tek bir yumru bir günlük inülin değerinden fazlasını içerir. Kudüs enginar bitkileri hızla çoğalır ve istilacı hale gelebilir; bu, siz veya arkadaşlarınız onları rahatsızlık duymadan yiyebilirseniz iyi bir şey olabilir, ancak onları büyütme konusunda fikrinizi değiştirirseniz, bu bir sorun haline gelecektir.

9. Yumrulu glisin

Midenizi rahatsız etmeyecek çok yıllık bir kök sebze mi arıyorsunuz? Tuberous wisteria (Apios americana) yeni en iyi arkadaşınız olabilir. Apios veya Yabani Fasulye olarak da adlandırılan yumrulu wisteria, küçük patates gibi görünen ve tadı olan yumruları ile popüler olan, Kuzey Amerika’ya özgü çok yıllık çiçekli bir asmadır. Çiçekler, fasulyeler, sürgünler ve yapraklar da hafif bir fasulye aromasıyla yenilebilir. Eşsiz, güzel kokulu çiçekler de bahçeye ilgi katıyor.
Yumrular, kök sistemi boyunca bir ipteki boncuklar gibi, hatta bazen bitkiden birkaç metre uzakta büyür. Herhangi bir zamanda hasat edilebilirler, ancak yemek pişirmek için uygun bir boyuta ulaşmaları en az iki yıl alacaktır. Asmalar, diğer bitkilerde büyümelerine izin verilirse istilacı hale gelebilir ve yılda yaklaşık 3 metre büyüyebilirler.

çok yıllık enginar

10. Enginar

Enginar (Cynara cardunculus var. Scolymus) sıcak bölgelerde çok yıllık, soğuk bölgelerde tek yıllık olarak yetiştirilir. Doğru kışlama teknikleri ile soğuk bölgelerdeki bahçıvanlar enginarları uzun ömürlü olarak da yetiştirebilirler. ‘Green Globe’ ve ‘Imperial Star’ gibi daha kısa mevsim çeşitleri kuzey iklimleri için en iyisidir.
Enginarlar genellikle marketlerde yüksek bir fiyat aldığından (mevsiminde, her birinin maliyeti 1-2 dolar civarındadır), biraz kendiniz yetiştirmeyi denemekten zarar gelmez.

Soğuk iklimlerde yetişen başka birçok yenilebilir çok yıllık sebze vardır. Çok yıllık sebze repertuarınızı genişletmek istiyorsanız bazılarını bulmak zor ama denemeye değer.

Keşfedilecek diğer soğuğa dayanıklı uzun ömürlü bitkilerin listesi:

– Devekuşu eğrelti otunun eğrelti otları
– Bahçeden kuzukulağı
– su teresi
– Maritime Crambe veya deniz lahanası
– lavaj