Neredeyse Herkesin Yetiştirebileceği 7 Sebze

Bahçenizde veya balkonunuzda taze sebze yetiştirmek için yeşil bir başparmağa ihtiyacınız yok. İster bahçecilikte yeni olun, ister en az zaman ve çabayla bir sebze bahçesine başlamak isteyin, işte yetiştirilecek en iyi (neredeyse) kusursuz sebzeler.

Web’deki çoğu bahçecilik sitesi, yeni başlayan bahçıvanlar için hangi sebzelerin en iyi olduğu konusunda hemfikirdir.

Bu bitkileri yere atıp çiçek açıp meyve vereceklerini umarak çekip gidemezsiniz, ancak alanınıza bağlı olarak, bunlar sebze bahçeniz için en çok gelişen bitkilerdir.

Yeni başlayan bahçıvanların yetiştirmesi için en kolay yedi sebzeye aşağıdan göz atın:

1. Basit Bir Salata Yetiştirin

İyi haberler! Daha az seçici sebzelerden bazıları, anında ferahlatıcı bir yaz salatası için mükemmel olanlardır.
Marul hızla büyür ve hasat edilmesi gerçekten kolaydır (sadece bitkilerin üst kısımlarını kesin veya gerektiği gibi yapraklarını toplayın) ve çok az yer kaplar. Salatalar kaplarda bile kolaylıkla yetiştirilebilir, onlara çiçekler eşlik edebilir veya daha uzun bitkilerin altına saklanabilir. Kısmen gölgeli alanlarda bile doğrudan ekilebilirler.

2. Domates yetiştirin

Belki de en popüler sebzedir ve herhangi bir bahçe türüyle, asma yataklarda veya diğer kaplarda veya bol güneş alacakları ve çubuklarını destekleyecekleri herhangi bir yerde domates yetiştirebilirsiniz. Fidanlıklardan satın alınan bitkiler, yetiştirilmesi en kolay olanlardır.

Fesleğenleri domates bitkilerinin yanına koyarsanız, doğal olarak zararlıları uzaklaştırırsınız ve hatta domateslerin lezzetini artırırsınız ve neyse ki, diğer bitkiler gibi fesleğen de yetiştirmek kolaydır.

3. Salatalık yetiştirin

Salatalık, güneş ışığını ve sıcak sıcaklıkları ve ayrıca tırmanma desteğini sever. Dikey büyümeleri sayesinde salatalıklar kaplarda iyi büyür. Sağlam bir şekilde yerleştiklerinde ve onları düzenli olarak suladığınızda, neredeyse yabani ot gibi büyürler. Muhtemelen komşularınıza bağışlamak için yeterli salatalığa sahip olacaksınız.

Havuç, şalgam ve turp gibi kök sebzelerin çoğu dayanıklıdır ve erken ilkbaharda doğrudan bahçeye ekilebilir ve sonbahara kadar bırakılabilir. Bu bitkiler büyüdükçe yapraklar da hasat edilebilir. Yeşil fasulye ve kabak da yetiştirilmesi kolay ve oldukça üretken üreticilerdir.

4. Havuç yetiştirin

Tepeden havuç yaprağı yetiştirdiğiniz okul projelerini hatırlıyor musunuz? Bütün havuçları da toprakta yetiştirmek oldukça kolaydır. Havuçlarla ilgili bir şey, özellikle kayalık toprağınız varsa, çok büyük olmamalarıdır. Derin, iyi drene edilmiş toprak en iyisidir, yükseltilmiş bir yatak iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, havuç yetiştirmek basit ve eğlencelidir (çocuklarınız yardım etmek bile isteyebilir). Havuçlar, çoğu bitki gibi tam güneşi tercih etmelerine rağmen, hafif gölgeyi de tolere eder.

5. Turp yetiştirin

Bir salataya turp ekleyebilirsiniz, ancak atıştırmalık ve garnitür olarak bundan çok daha çok yönlüdürler. Herkes onları sevmese de, büyümelerinin ne kadar kolay olduğunu gördükten sonra bahçenize eklemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, tam boyuta ulaşmaları ve hasat için hazır olmaları yalnızca 20 gün sürer.

Bu hızlı büyüyen, gülünç derecede kolay büyüyen kök sebzeler hakkında sevilecek çok şey var. Tohumlar, bir bahçe yatağında veya en az 15 cm derinliğindeki bir kapta kolayca ekilebilecek kadar büyüktür. Güneşte veya kısmi gölgede büyürler. Ve toprak kurumadan onları sulamayı başardığınız sürece, bol miktarda çıtır, baharatlı turp ile ödüllendirileceksiniz. İhtiyacınız kadar ekin ve tüm mevsim boyunca turp yetiştirebilirsiniz.

6. Yeşil fasulye yetiştirin

Her çeşit yeşil fasulye sebze bahçeleri için idealdir. Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce çeşit var ve onları hasat etmek için fasulye toplamak oldukça eğlenceli. Çalı çeşitleri asma çeşitlerinden daha az yer gerektirir. Her iki tür de tohumdan kolayca büyür. Çoğu fasulye, tam güneşi ve iyi drene edilmiş toprağı tercih eder.

7. Kabak yetiştirin

Kabak o kadar verimli bir şekilde büyür ki, birçok bahçıvanın şakalarının temelidir. Çoğu insan için bir veya iki bitki yeterli olacaktır. Çiçekler kabak kadar lezzetli.

Fasulye ve salatalık gibi, kabak bitkileri de ister kaplarda isterse doğrudan toprakta yetiştirilsin verimlidir. Fasulye ve turp gibi, tohumdan kolayca büyürler. Bununla birlikte, iyi neme ihtiyaçları vardır ve ılık toprağı tercih ederler, bu nedenle tohumlar en iyi ılık mevsimde ekilir (bahçe işleri erteleyenler için iyi bir bitki).

Yukarıdaki yedi sebzeyle (hatta birkaç tanesiyle), bu yazın tadını çok fazla sorun çıkarmadan çıkarmak için mümkün olan en taze bitkilere sahip olacaksınız. Hey, ne kadar çok bahçe yaparsan, o kadar büyürsün.