Mart ayında açık havada 16 sebze ekmenin püf noktaları

Fransa genelinde Mart, daha sıcak, daha uzun ve daha güneşli günlerle bahara bir bakış attı! Size daha önce tohumların iç mekana ekilmesinden bahsetmiştim ve bu sefer tohumları doğrudan dış mekana nasıl ekeceğimizi göreceğiz.

Şimdi sezonun önüne geçme zamanı, bu nedenle tohumları doğru zamanda ekmenize yardımcı olacak bu makaledeki ipuçlarını kullanın ve büyüme mevsiminde daha sonra faydalarını elde edebilirsiniz. İster büyük bir bahçeniz ve yükseltilmiş yataklarınız olsun, ister küçük bir balkonunuz olsun, şanslıysanız, bu yılın ilerleyen zamanlarında, tam olarak nasıl sebze yetiştirebileceğinizi anlatacağım.

Doğrudan tohumlama nedir?

Doğrudan tohumlama, tohumların tüm yaşam döngüleri boyunca içinde büyüyecekleri toprağa doğrudan ekilmesi eylemidir. Bu, fideleri içeride tepsilerde başlatma sürecinden farklıdır (Şubat/Mart aylarında içeride ne ekeceğimi öğrenmek için son gönderime bakın).

Doğrudan tohumlama, tohumları kapalı kaplarda çoğaltmak için alanı olmayan bahçıvanlar için idealdir. Bu yöntem aynı zamanda tohumların düzgün sıralar halinde ekilmesini kolaylaştırır, bu da mevsimin ilerleyen dönemlerinde bitkileri ve yabani otları yönetmemize yardımcı olur. Tüm sebze türleri doğrudan tohumlamaya uygun değildir. Yılın bu zamanında ekilenler, olası donlara ve daha kısa günlere dayanacak kadar dayanıklı olmalıdır.

Biraz daha fazla korumaya ihtiyaç duyanlar için, onları kaplara veya toprağa, bir çan veya soğuk çerçevenin altına ekebiliriz, bu, yaban havucu, havuç ve yaz lahanası gibi belirli mahsuller için toprak sıcaklığını biraz daha sıcak tutmaya yardımcı olur.

Mart ayında doğrudan açık havada ekebileceğiniz 16 sebze:

1- Pancar (kaplarda iyi yetişir)

10 cm arayla, 2,5 cm derinliğinde üç tohum ekin. Birkaç sıra dikerseniz, aralarında 30 cm boşluk bırakın. Sürekli pancar tedariği elde etmek için her 2 haftada bir Mart’tan Temmuz’a kadar küçük partiler ekebilirsiniz! Kaplarda büyüyorsanız, en az 25 cm derinliğinde olanı seçin.

2- Fasulye (kaplarda iyi yetişir)

Tohumları 5 cm derinliğe ve 20 cm aralıklarla ekin. En iyi şekilde, 20 cm aralıklarla dikilmiş paralel sıralarla çift sıra halinde ekilirler. Cüce çeşitleri 15 cm arayla ekilebilir. Saksıya ekim yapacaksanız sadece bodur bakla çeşitlerini tercih edin.

3- Havuç

Tohumları mümkün olduğunca ince, 1 cm derinliğinde, 15-30 cm aralıklarla ekin. Gerekirse fideleri inceltin, bitkileri 2 ila 3 inç aralıklarla hedefleyin. Tüm erken çeşitleri bir cloche veya yapağı altında yetiştirdiğinizden emin olun. Tüm ana mahsul çeşitleri, Mart ayının sonundan Temmuz ayına kadar korumasız olarak yetiştirilebilir. Bu bilgiyi tohum paketlerinde bulabilirsiniz.

Saksılara ekiyorsanız, kısa köklü çeşitler seçin veya yaklaşık 45 cm derinliğinde bir saksıya ihtiyacınız olacak.

4- Alabaş (kaplarda iyi yetişir)

Tohumları 1 cm derinliğe 30 cm aralıklarla ekin, daha sıcak bölgelerde Ağustos ortasına kadar devam edin. Sabit bir tedarik için her iki ila üç haftada bir az ve sık ekin. Bir kapta büyüyorsa, saksı başına en güçlü fideye kadar inceltin.

5- Marul (kaplarda iyi yetişir)

Tohumları 30 cm aralıklarla, 1 cm derinliğinde ince bir şekilde ekin. Mart ayının sonundan Temmuz ayının sonuna kadar sürekli bir marul kaynağı için iki haftada bir kısa bir sıra ekin. Bir kapta yetiştirirseniz, her bir marul başının büyümesi için 15 ila 30 cm gerekir.

6- Pırasa

Mart-Nisan aylarında, pırasa tohumlarını ince, 1 cm derinliğinde, 15 cm aralıklarla sıralar halinde ekin. Sebze bahçenizde çok yer yoksa, pırasalarınızı bir kenara koyun ve daha sonra marul gibi mahsuller hasat edildikten sonra ekebilirsiniz.

7- Soğan

Soğan tohumlarını 20 cm aralıklarla 1 cm derinliğinde ekin. İlk önce 5 cm’ye kadar inceltin, ardından en güçlü bitkileri bırakarak 10 cm’ye kadar inceltin. Bitkiler birbirine ne kadar yakınsa, ampuller genellikle o kadar küçük olur.

8- Yaban havucu

İnce ekin veya 1 cm derinliğinde 15 cm aralıklarla 30 cm aralıklarla üç tohum ekin.

Çanlarla ekimden önce toprağı ısıtın ve fideler iki gerçek yaprak gelişene kadar onları yerinde bırakın. Çanınız veya kubbeniz yoksa, tohumlarınızı havaların daha sıcak olduğu nisan ortasından mayıs başına kadar ekin.

9- bezelye

Bezelye genellikle soğuk bir ilkbaharda iyi yetişir, ancak asla soğuk ve ıslak toprağa ekmemeniz tavsiye edilir. Birkaç gün ılık hava olana kadar bekleyin ya da toprağı önce bir cloche ile ısıtabilir ve ardından ekebilirsiniz. 5 cm derinliğinde düz tabanlı bir hendek açın ve tohumları 7,5 cm aralıklarla ekin, toprakla örtün, ardından hafifçe sıkıştırın. Bahçıvanlık yapağı ile örtün.

Kaplarda büyüyorsanız, en az 25 cm derinliğinde kaplar seçin.

10- Turp (kaplarda iyi yetişir)

Tohumları 1 cm derinliğinde ve yaklaşık 2,5 cm aralıklarla kısa deliklere ekin. Sabit bir tedarik için onları yaz sonuna kadar her iki ila üç haftada bir ekin. Mart ayından Ağustos ortasına kadar, kış çeşitleri civata eğiliminde olacağından yaz turp çeşitlerini ekmek isteyeceksiniz.

Kaplarda büyüyorsa, yaz çeşitleri için 12-25 cm derinliğinde herhangi bir saksı iyi olmalıdır.

11- Ispanak (kaplarda iyi yetişir)

Açık havada doğrudan büyümeleri gereken yere ekin. 2,5 cm derinliğinde bir delik açın, ardından sıralar arasında 30 cm arayla ince bir şekilde tohumları ekleyin. Yaz çeşitleri Mart ortasından Mayıs sonuna kadar korumasız olarak ekilebilir.

12- Taze Soğan (kaplarda iyi yetişir)

10 cm aralıklarla 1 cm derinliğinde ince bir şekilde ekin. Eylül ayına kadar 2 haftada bir ekim sürekli hasat verecektir. Fideleri birbirinden yaklaşık 1 inç uzakta olana kadar inceltin.

13- Yaz Lahanası

Ekimden önce çeşitli yaz lahanaları satın aldığınızdan emin olun. Mart ayının başında, sıcak tutmak için bir çan altında ekin, Mayıs’tan Haziran’a kadar sebze bahçenize veya büyük bir kaba aktarın.

14- Yaz Karnabahar

Mart ve Mayıs ayları arasında, bir tohum yatağına 2 cm derinliğinde ince bir şekilde ekin. Fideler ve sıralar, bodur çeşitler için 15 cm, daha uzun çeşitler için yaklaşık 60 cm aralıklarla yerleştirilmelidir.

15- Pazı (kaplarda iyi yetişir)

Tohumları 1 cm derinliğe ve 2,5 cm aralıklarla ekin. Fideler ortaya çıktıktan sonra, bitkileri 5-8 cm aralıklarla inceltin.

İsviçre pazı, kap yetiştirmek için mükemmeldir, en az 25 cm derinliğindeki bir kapta açıklandığı gibi ekim yoğunluğunu kullanın.

16- Şalgam

Tohumları 1 cm derinliğinde, sıralar arasında 25 ila 30 cm aralıklarla ince bir şekilde ekin. Özellikle erkenci şalgam çeşitlerini Mart ve Haziran ayları arasında ekebilirsiniz.

Size kalmış !