Bir çukurdan avokado ağacı nasıl yetiştirilir?

Marketten sık sık avokado alışverişi yapıyorsanız ve benim gibi bu meyveyi tüketmeyi seviyorsanız, taze meyveyi hasat etmek için kendi avokado ağacınızı dikmeyi çoktan düşünmüş olabilirsiniz. çok sabır gerektirse de tohumdan avokado ağacı yetiştirmek veya daha doğrusu bir çukur (meyve üretmeye başlaması 13 yıl kadar sürebilir), bu makaleyi okuduktan sonra bir avokadoyu bir daha kestiğinizde yetiştirmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız.

Bir çukurdan bir avokado ağacı nasıl ekilir ve yetiştirilir

İlk olarak, meyvenin ortasındaki büyük kahverengi tohumdan avokado fidenizi iç mekanda büyütün. Sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, ağacı açık havada yetiştirebilirsiniz. Avokado, sıcak bölgelerde yetişmesine rağmen tropik iklimlerde yetişen egzotik bir meyvedir. Fransa’da, en azından şimdilik, iç mekanlarda yetiştirebilirsiniz…

Avokado ağaçları, güney Meksika’ya özgü subtropikal bitkilerdir. Kış sıcaklıklarının düzenli olarak donma noktasının altına düştüğü bir bölgede yaşıyorsanız, avokado ağacını kış için içeriye taşıyabilmeniz için bir saksıya dikin. Kapalı avokado ağaçları, hava ve suyun serbestçe dolaşabilmesi için bahçe toprağında değil, saksı toprağında yetiştirilmelidir.

Avokado ağacı nasıl ve ne zaman dikilir?

kolaydır avokado çekirdeği çimlendirmek, çocukluğunuzda öğrenmiş olabileceğiniz gibi. Bir avokado alın, etli yeşil etinin tadını çıkarın, ardından büyük çekirdeği veya çekirdeği yıkayın. Tohumun hangi ucunun yukarıda, hangisinin aşağıda olduğunu hatırlayın. Ardından, tohumun ortasına birkaç kürdan sokun ve kürdanları bir bardak suyun üzerine yerleştirin, böylece tohumun alt kısmı suda kalır. Fide bu aşamada içeride kalacağı için yılın herhangi bir zamanında tohumunuzu çimlendirebilirsiniz.

Camı sıcak ama doğrudan güneş ışığı almayan bir yere koyun ve tohumun alt santimetresini suda tutmak için gerektiği kadar su ekleyin. Önce kökler gelişir, ardından bir fide ortaya çıkar.

Fide 15 veya 20 cm yüksekliğe ulaştığında, bitkinin enerjisini yeni büyümeye harcamasını teşvik etmek için gövdeyi yaklaşık 8 cm yüksekliğinde ikiye bölün. Fidenin birçok yaprağı ve kalın kökleri olduğunda, tohumu 25 cm genişliğinde drenaj delikleri olan saksı toprağına ekin.

meyve ile genç avokado ağacı

Genç bir avokado ağacının bakımı için ipuçları

Tencereyi içeride güneşli bir pencereye yerleştirin veya sıcaklık 10°C veya daha yüksek olduğunda dışarıya taşıyın. Genç saksılı avokado ağaçlarını kısmi gölgede tutun, henüz kurulurken çok fazla doğrudan güneş alırlarsa yapraklar yanabilir.
Ağaç kapalı bir kapta büyüyorsa, haftalık olarak saksı toprağı ve suyuna dikin. Kap, sıcak ve kuru havalarda dışarıya taşınırsa, daha sık su verin.
Açık havada dikildiyse, iyi drene edilmiş bahçe toprağı seçin ve yeni dikilen avokado ağacını her 5-10 günde bir birkaç inç su ile sulayın. Kökleri suya ulaşmak için büyümeye zorlamak için daha az sıklıkta ancak derinden sulamak daha iyidir. Ağacın gövdesinden yaklaşık 18 cm uzakta tutarak, nemi korumak için yaklaşık 9-15 cm kaba ağaç kabuğu veya kakao çekirdeği kabukları ile malçlayın.
Yeterince sıcak bir bölgede (Fransa dışında) yaşıyorsanız, açık havada bitki yetiştirebilirsiniz. Avokado, orta ila yüksek nemli alanlarda 15 ila 30°C arasındaki sıcaklıklarda en iyi şekilde büyür.
Yaz aylarında, 7-4-2 gibi daha yüksek bir ilk sayı ile gösterilen bir azotlu gübre ile haftalık olarak gübreleyin. Avokado da az miktarda çinkoya ihtiyaç duyar, bu yüzden bu bileşeni içeren bir gübre arayın. Büyümenin minimum olduğu kış aylarında gübrelemeden kaçının.
Ağacı düzenli olarak budayın. Her 20 cm büyüdüğünde, ilk iki yaprak grubunu kesin. Bitki 30 cm’ye ulaştığında, 15 cm’ye kadar kesin. Bitki 45 cm’ye ulaştığında, 30 cm’ye düşürün ve bu şekilde devam edin. Bu, çalının daha yoğun büyümesini teşvik eder.

Kapalı avokado ağacının saksısını değiştirmek:

Eğer sen bir kapta avokado ağacı yetiştirmekbüyüdükçe dikkatlice çıkarın ve her seferinde çapı 5 cm artan daha büyük saksılara yerleştirin.

Avokado kültürü hakkında sıkça sorulan sorular:

  • Bir avokado ağacı ne kadar uzun?

Açık alana dikilen olgun avokado ağaçları 4-10 m boyunda büyür. Büyüdükçe, çok sıkışık olmadan kaplarda tutulamayacak kadar büyüyebilirler.

  • Avokado ağacımda ne kadar sürede avokado olacak?

Bir bardak suda avokado çekirdeği ile başlarsanız, meyve için yaklaşık 13 yıl beklemeyi bekleyin. Bununla birlikte, sağlıklı, fidanlıkta yetiştirilen bir bitkiyle başlarsanız, yaklaşık dört yıl içinde kendi avokadolarınızı yiyor olabilirsiniz. Avokado ağaçta olgunlaşmaz, bu yüzden onları iyi bir boyuta ulaştıklarında toplamanız ve etin yumuşaması için birkaç gün beklemeniz gerekir.

  • Avokado ağaçları ne kadar yaşar?

Ağaç en uygun koşullarda dikildiğinde, sizden sağ çıkabilir. Avokado ağaçlarının yüzlerce yıl yaşadığı bilinmektedir.