Bahçenizde yetiştirebileceğiniz yenilebilir 10 çiçek

Damak tadınızı memnun etmek için yenilebilir çiçeklerden oluşan bir dünya var. Tıpkı aromatik bitkiler gibi, keşfedilecek birçok eşsiz yenilebilir çiçek var.

Bazı yenilebilir çiçekler, salatalara ve tuzlu yemeklere lezzet katan ekşi, acı ve baharatlı tatlara sahiptir. Buna nasturtiums, frenk soğanı, ekinezya vb. Diğerleri gül, lavanta ve karahindiba gibi yemeklerinize tat katan bir tatlılığa sahiptir.

Lezzetlerini gerçek anlamda anlamanın en iyi yolu onları tatmaya başlamaktır!

Yenilebilir çiçekler nasıl yetiştirilir:

Yenilebilir çiçekler yetiştirmek, aromatik otlar veya diğer otsu bitkiler yetiştirmekten çok farklı değildir. Çoğuna tohumdan başlanabilir, ancak yerel bir fidanlıktan birkaç tane satın almak en iyisidir.

Tohumdan büyümek için steril bir tohum başlangıç ​​karışımı ile başlayın. Bitkilerinizi etiketleyin çünkü ilk başta hepsi aynı görünecek. Toprağınızın üst tabakasını her zaman açık tutun ve fazla sulayıp ıslanmamasına dikkat edin. Ayrıca fidelerin sızmasını veya zarar görmesini önlemek istersiniz.

Büyümeye başladıklarında, her bir saksıdaki en güçlü fideler dışında hepsini keserek aşırı kalabalıktan kaçının. Çekmeyin veya kökleri rahatsız etme riskiniz var. Çekim yapmakta sorun yaşıyorsanız, bazen bir pencere yeterince ışık almıyordur. Filizleri büyüyen bir ışığın altına yerleştirmeyi düşünün veya plastik bir örtü ile sera koşullarını taklit etmeye çalışın.

Bitkileriniz büyük ve güçlü olduğunda, en taze tarifler için çiçekleri toplayın. Bu, bitkilerinizin tamamen çiçek açtığı, ancak solmadan önce olduğu zamandır. Sabahın erken saatlerinde veya akşamın erken saatlerinde olduğu gibi günün serin saatlerinde keskin, temiz bir makasla hasat edin. Bunları hasat günü kullanın ve tadını çıkarmaya hazır olana kadar buzdolabına koyun.

Bir çiçek tüketmeden önce tavsiyeler:

Yiyebileceğiniz birçok bahçe çiçeği var. Ancak, bir çiçek tüketmeden önce şu yönergeleri göz önünde bulundurun:

– Çiçekleri yalnızca yenilebilir olduklarından eminseniz yiyin. Bazı çiçekler birbirine çok benziyor. Önce yenilebilirliği tanımladığınızdan emin olun.
– Sadece organik olarak yetiştirilmiş çiçekleri yiyin. Perakendecilerden satın aldığınız birçok bitkiye pestisit püskürtülmüştür.
– Tüm çiçekleri tüketmeden önce iyice yıkayın.
-Çoğu çiçek için sadece yaprakları tüketin.

Şüpheniz varsa, yemeyin!

Bahçenizde yetiştirmek için yenilebilir 10 çiçek:

1. Nasturtiumlar

Nasturtium yaprakları baharatlı, biberli bir tada sahipken, çiçekler biraz daha yumuşak ve tatlıdır.

Bu, saksılarda iyi giden popüler bir yenilebilir çiçektir. Nasturtiumlar arkadan veya dik çeşitlerde gelir ve renk yelpazesi parlak bir gün batımını anımsatır (portakalları, kırmızıları ve sarıları düşünün).

Nasturtium fideleri ilkbaharda ılık toprakta dikilmelidir. Çimlenmeleri için karanlığa ihtiyaçları var, bu yüzden onları içeride başlatmayı seviyorum. Fideler inceltildikten ve açık havada nakledilmeye hazır olduklarında, onları tam güneşte ekin.

2. Güller

Güller hafif limonlu ve çiçeksi bir tada sahiptir. Çok kokulu ve biraz acıdırlar.

Güller yenir mi? Evet! Mükemmel bir aşk çiçeği olan gül, tatlı, hafif baharatlı bir tat sunar. Gülün tüm kısımları yenilebilir.

Yapraklar, siyah çaya benzer bir tada sahip olan çaya dahil olmak için iyidir. Gül goncası en çok tada sahiptir. Bunları kurutun ve çayda veya diğer yemekleri tatlandırmak için kullanın. Ayrıca salatalara eklemek için gül yaprakları toplayabilir, bala katabilir, tatlıları süsleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Lezzet yoğunluğu toprak tipine, rengine ve koşullarına bağlı olacaktır. Yapraklar ne kadar koyu olursa, lezzet o kadar belirgin olur. Tüm güller yenilebilir, ancak tüketmeden önce yapraklarının acı beyaz kısmını çıkarın.

3. Calendula veya kadife çiçeği çiçekleri

Calendula, biberimsi, keskin ve hafif acı bir tada sahip yenilebilir bir çiçektir.

“Zavallı adamın safranı” olarak da bilinen aynısefanın aroması, baharatlıdan acıya ve keskinden biberliye kadar değişir. Bu çiçek aynı zamanda bir cilt iyileştirici güç merkezidir. Calendula’nın rengi, çok çeşitli sarı ve portakallarda büyük ölçüde değişebilir ve yaprakları, yiyeceklere sarı bir renk tonu ve safran aroması ekler, dolayısıyla takma adı.

Calendula’nızı ilkbaharda kısmen güneşli bir yere dikin. Calendula serin havayı sever.

4. Daylilies

Bu dayanıklı süs bitkisi, verimli ve süs bitkisi olduğu için manzaraların favorisidir. Daylilies sarı, kırmızı, turuncu, mor ve beyazın birçok tonunda gelir ve ilkbahardan yaza kadar çiçek açar. Geç ilkbaharda veya erken sonbaharda ekilecek çok yıllık bitki.

Daylilies, kuşkonmazınkine benzer hafif bir sebze aromasına sahiptir. Çiçeğin acı beyaz tabanını yemeden önce çıkarın. Ayrıca diğer zambaklar zehirli olabileceğinden ve sizi çok hasta edebileceğinden, bir daylily (günlük) tattığınızdan emin olun.

5. Lavanta

Lavanta, parlak çiçeksi alt tonlarla biberiye ve nane karışımı gibi bir tada sahiptir.

Lavanta kokusunun yatıştırıcı özelliklerini bildiğinize eminim. Bu popüler bitkinin çiçekleri çok sayıda güzellik ürünü için kullanılır.

Lavanta tohumdan yetiştirilmesi zordur (ancak imkansız değildir) ve en iyi kesimlerden yetiştirilir veya bahçe merkezinden satın alınır. Lavanta serin kışları ve sıcak, kuru yazları sever. Lavanta, iyi drene edilmiş toprakları ve bol güneşi sever.

Tüm bitki çiçekleri gibi, lavanta çiçekleri de yenilebilir. Biberiye/nane ile belirgin bir çiçek tadı vardır.

Yine de dikkatli olun çünkü tüm lavantalar yenilebilir değildir. Yenilebilir lavanta, lavandula angustifolia veya vera veya officinalis’tir.

6. Frenk soğanı

Frenk soğanı çiçekleri de yenilebilir ve soğan benzeri yapraklarının daha hafif bir versiyonu gibi tadı vardır.

Tüm Allium çiçekleri (soğan ailesi) yenilebilir. Lezzetleri genellikle yapraklardan daha hafiftir. Frenk soğanı çiçekleri lezzetli bir soğan aromasına ve oldukça küçük mor yapraklara sahiptir. Çiçekleri yapraklarla birlikte toplayın ve salatalara ekleyin ya da güzel bir frenk soğanı salata sosu yapın.

Frenk soğanı yetiştirmek için, ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında hasat için tohumları erken ilkbaharda ekin. Frenk soğanı serin mevsimleri sever, bu nedenle en iyi ilkbahar ve sonbaharda büyürler, yaz boyunca uykuda kalırlar. Frenk soğanlarını tam veya kısmi güneşte nemli, iyi drene edilmiş toprağa yerleştirin.

7. Ekinezya

Ekinezya, dilinizi karıncalandırabilecek hafif biberli bir tada sahiptir.

Ekinezya bilinen bir şifalı bitkidir. Güçlü iyileştirici özellikleri, bu bitkiyi soğuk algınlığı için popüler bir ev ilacı haline getirmiştir.

Ekinezya, kuraklığı tolere ettiği ve fakir topraklara ekmeyi umursamadığı için büyümek için harikadır. Parlak ışığı sever ama aynı zamanda gölgeyi de tolere eder (ancak orada daha az çiçek açabilir). Ekinezyanızı erken ilkbaharda veya erken sonbaharda ekmeye başlayın.

Gücünün çoğu köklerde ve tohum başında olmasına rağmen, yaprakları yenilebilir ve iyileştirici özelliklerinin ek faydası ile bulaşıklarınıza renkli bir sıçrama katacaktır. Çok çiçeksi bir tada sahiptirler ve aromayı arttırmak için genellikle diğer otlar ve tatlandırıcılarla karıştırılırlar.

8. Kabak Çiçeği

Kabak çiçeği tadı sebzenin daha yumuşak bir versiyonu gibidir ve çiğ veya kızartılmış olarak yenebilir.

Su kabaklarını sevmiyorsanız, çiçeklerini beğenebilirsiniz! Kabaklarınızı ilkbaharın sonlarında ekin ve doğrudan ılık toprağa ekin. Kabak yetiştirmek için iyi bir numara, onları tepelerde yetiştirmektir. Tepe başına üç 3 tohum ekin ve daha sonra bunları 2 güçlü bitkiye inceltin. Küçük tepelerinizi kare şeklinde yapın.

Tüm kabak türlerinin çiçekleri yenilebilir, ancak en popüler olanı erkek kabak ve kabak çiçeğidir. Çiçeklerin hafif bir kabak tadı vardır ve bir salatada çiğ olarak yenebilir veya ricotta ile doldurulup kızartılabilir.

9. Karahindiba

Genç karahindibaların tadı bal gibi, olgun olanları ise acı bir tada sahiptir.

Mükemmel yeşil çimenlerin acısı mütevazi karahindibadır. Çoğu insanın bilmediği şey, süper besleyici olduğu ve yiyebileceğiniz en iyi yeşilliklerden biri olduğudur.

Ancak yine de karahindiba yetiştirirken kontrol ettiğinizden emin olmak istersiniz. Karahindibanızı Mart ayının başından Eylül ayına kadar bir tencereye dikin. Çok yıllıklar ve çok iyi büyüyecekler.

Bu inatçı bitki tamamen yenilebilir. Karahindiba çiçekleri gençken en tatlı tadı verirler, bal aroması sunarlar. Acı olma eğiliminde oldukları için olgun çiçeklerden kaçının. Karahindiba çiçeklerini ılıman hamur ve yağda kızartmayı deneyin. Onlar gevrek, lezzetli ve lezzetli!

Yaprakları da yenebilir, daha baharatlı bir roka tadı vardır. Bitki gençken ve çiçeklenmeden önce ilkbaharda tüketmek en iyisidir.

10. Les Viola (pansy, viyola ve menekşeler)

Hercai menekşe tatlı, otsu bir lezzet sunar. Bu çiçekler keklerde ve lolipoplarda çok işe yarar!

Bu havalı hava favorileri, pencere kutularına parlaklık katıyor. Bu çiçekler tatlı, otsu/yeşil bir tada sahiptir. Hercai menekşe, çok sayıda renk aralığında mevcuttur ve onları garnitür olarak kullanmak için eğlenceli bir çiçek yapar.

Hercai menekşe serin havayı sever ve sıcakta ölür. Erken ilkbahar ve yaz çiçeklenmesi için kış sonlarında bitki viyolaları veya sonbaharda çiçeklenme için sonbaharda bitki. Kısmi ila tam güneşi severler.